Regeltjes, regeltjes, regeltjes. In Amsterdam kunnen ze er wat van. De gemeente heeft de busjes van vakmensen vrijwel de stad uit ‘gepest’. En dan is daar ineens het nieuws dat de gemeente Amsterdam een register begint voor vakspecialisten. Het is nooit saai in de hoofdstad.
Op de BouwBeurs in Utrecht wordt er veel over gesproken. Met name in het VLOK-kennishuis, waar de branchevereniging voor vakmensen veertien partijen heeft verzameld om kennis te delen. Voorzitter Jan Willem de Bie laat zich voorlopig diplomatiek uit. “Ik heb het ook gehoord dat er een bericht is verschenen waarin ditmaal loodgieters zeggen de Amsterdamse binnenstad te weren. Ik snap die ondernemers wel. Er is geen gebrek aan werk en waarom zul je dan veel tijd verliezen om in de binnenstad te kunnen komen, een parkeerplek te vinden en als je die gevonden hebt torenhoge tarieven betalen?”
Zero-emissiezones
De branchevereniging is al langere tijd met de gemeente Amsterdam in gesprek over de zero-emissiezones. Die gesprekken hebben meer duidelijkheid opgeleverd, maar konden niet voorkomen dat veel ondernemers een extra administratieve last erbij kregen.
De branchevereniging hoopt ook in gesprek te komen over het register voor vakmensen dat de gemeente wil opzetten. “We hebben het bericht gezien en onmiddellijk contact gezocht met de gemeente Amsterdam. Daar is tot op heden geen vervolg aan gegeven, maar dat komt vast”, aldus De Bie.
Blij met register
Branchevereniging VLOK juicht een register van vakmensen in principe toe. Maar er rijzen ook veel vragen. “Dat register van vakmensen is er feitelijk al. Dat is het ledenbestand van VLOK. Het was logisch geweest als we eerder bij de plannen betrokken waren, want we hadden graag geholpen. We hebben het register, heldere Algemene Voorwaarden, we zijn aangesloten bij de Geschillencommissie en we kennen de markt.”
Een samenwerking met de gemeente Amsterdam zou volgens De Bie een welkome kwaliteitsimpuls kunnen geven. “We kennen allemaal het verhaal van Splinter Chabot, die een ton heeft betaald aan een klusjesman, die met de noorderzon is vertrokken. Werp je – zoals de gemeente Amsterdam – allerlei drempels op voor bonafide ondernemers, dan zien de slechteriken hun kans schoon en zullen er meer slachtoffers gaan vallen.”
Nog meer ambtenaren?
De Bie pleit voor eigen parochie als hij zegt: “Er zijn nog altijd veel cowboys in de markt, die slecht werk leveren of ronduit mensen oplichten. Een vakregister is dus een goed idee. Als je een erkend VLOK-lid inschakelt, weet je zeker dat het goed zit. Wij toetsen onze leden. Wie gaat dat bij de gemeente Amsterdam doen? Gaan ze nog meer ambtenaren aannemen? Kortom, we juichen het initiatief toe, maar we hebben veel vragen en wij denken dat branchevereniging VLOK de gemeente Amsterdam een hoop werk uit handen kan nemen. We denken dat dit format zou kunnen werken, waarvan ook andere gemeenten kunnen profiteren.”
De gemeente Amsterdam was donderdag niet bereikbaar voor commentaar.
KlusVisie heeft een speciale BouwBeurs-actie. Vraag hier een gratis nummer van KlusVisie aan!
Gelijk een abonnement nemen en je bent altijd op de hoogte.


