Schijnzelfstandigheid? Doe de zelfscan!

Zelfscan

Let op. De Belastingdienst gaat controleren. Vanaf januari gaat er actief gehandhaafd worden op schijnzelfstandigheid. Om erachter te komen of je daar als ondernemer mee te maken hebt, ontwikkelde kwaliteitsorganisatie De Betere Schilder een zelfscan.

Vaststellen of iemand zzp’er is of een dienstverband heeft, is niet altijd even simpel. Er is veel ruimte voor interpretatie en specifieke omstandigheden spelen een grote rol. Uiteindelijk zijn de feitelijke uitvoering van een overeenkomst en de context van de arbeidsrelatie doorslaggevend. Voor zelfstandig schilders en opdrachtgevers – aannemers in dit geval – die op voorhand graag willen weten of ze de schijn tegen hebben, heeft De Betere Schilder een zelfscan klaarstaan.

Lees ook: Zeven op de tien zzp’ers mogelijk schijnzelfstandig

Checklist schijnzelfstandigheid

Deze checklist schijnzelfstandigheid schotelt je negen vragen voor. Klopt het dat er geen sprake is van een gezagsverhouding, bijvoorbeeld. En, kan de zzp’er zelf bepalen hoe, waar en wanneer er wordt gewerkt? Met waar nodig enige uitleg om de vraag goed te kunnen interpreteren. Aan de antwoorden ‘hangen’ punten; de totaalscore geeft een indicatie over schijnzelfstandigheid. Bezien in het licht van de Wet Deregulering Beoordeling Arbeidsrelaties (DBA) en het Deliveroo-arrest van de Hoge Raad.

Zonder zorgen aan het werk

De zelfscan biedt volgens De Betere Schilder een goede basis voor een eerste beoordeling. Wie binnen de lijntjes van de regelgeving wil blijven, zonder bang te hoeven zijn voor naheffingen of correcties met terugwerkende kracht, kan via de kwaliteitsorganisatie gebruikmaken van de ZZP-portal. Een service die zorgt voor een volledige digitale afhandeling van alle aspecten rondom zzp-opdrachten, waaronder contracten, opdrachtbevestigingen, urenregistratie en facturatie.

Lees ook: Slimme ramen komen eraan
Veel gelezen op Klusvisie: Wat je wilt weten over dampopen en dampdicht

Alain Schepers

Alain Schepers is hoofdredacteur van KlusVisie. Hij werkte ruim twintig jaar in verschillende functies in de journalistiek voor Wegener en DPG Media. In 2016 startte hij zijn eigen communicatiebureau gespecialiseerd in speciaalbier en online opleidingen. Na de verkoop zette hij zich in voor de eventbranche. Sinds 2023 werkt hij voor Koninklijke Eisma als hoofdredacteur van KlusVisie en presentator van podcasts en webinars.

Bekijk alle berichten

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.