Doe mee aan de ontwerpwedstrijd ‘Benut de overruimte!’

Overruimte

Er is een groot tekort aan woningen in Nederland. Nieuwbouw alleen redt het niet meer. Maar wat als we bestaande woningen slimmer gebruiken? Dat is precies de gedachte achter de landelijke ontwerpwedstrijd ‘Benut de overruimte!’. Iedereen met een goed idee – van vakman tot student, van architect tot doe-het-zelver – kan meedoen.

Wat is ‘overruimte’?

Overruimte is de ongebruikte ruimte in en om een woning: zolders, garages, aanbouwen, extra kamers… Die ruimte biedt enorme kansen. Zo denkt 15% van de huiseigenaren dat hun huis geschikt is voor splitsing. In totaal zouden zo’n 350.000 extra woningen gerealiseerd kunnen worden in bestaande bouw. Een slimme verbouwing, extra laag op het dak (optoppen) of een aanleunwoning in de tuin: het kan allemaal bijdragen.

Grote jury, mooie prijzen

De wedstrijd is een initiatief van Holland Houtland en wordt ondersteund door zes provincies. De vakjury bestaat uit zwaargewichten zoals Rijksbouwmeester Francesco Veenstra, de directeuren van de Woonbond en Vereniging Eigen Huis. De beste ideeën winnen niet alleen een geldprijs (hoofdprijs: €5.000), maar krijgen ook een plek in de Gids Benut de Overruimte – dé inspiratiebron voor bewoners, ontwerpers en beleidsmakers.

Waarom meedoen?

Heb je een idee om een woning te splitsen of uit te breiden? Werk je als vakman en weet jij hoe je een onbenutte ruimte slim kunt omtoveren tot een volwaardige woonunit? Dan is dit jouw kans om te laten zien wat er mogelijk is. Deelnemers maken bovendien kans op een publieksprijs.

Praktisch

  • Deadline indienen ontwerp: 10 december 2025
  • Inzenden via: www.benutdeoverruimte.nl
  • Prijsuitreiking: 29 januari 2026, tijdens de WOCODA-beurs
  • Prijzen: Hoofdprijs €5.000 + opname in landelijke gids

Slimme verbouwingen gezocht

De wedstrijd draait niet alleen om creativiteit, maar vooral om haalbare en schaalbare oplossingen. Denk aan duurzaamheid, betaalbaarheid en uitvoerbaarheid. Precies het soort oplossingen waar vakmensen goed in zijn.

Lees ook: Veel aandacht voor slimme warmtepompen
Veel gelezen op KlusVisie: VCA-MAX de nieuwe standaard

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.